I. Vlastní organizace stravování 1. Do jídelny přichází žáci v doprovodu pedagogického pracovníka základní školy a před školní jídelnou se stravující žáci řídí jejich pokyny. 2. Školní brašny zůstávají uložené v zádveří a strávníci se po odložení oděvu přesunou do školní jídelny. V případě většího počtu strávníků v dané skupině si mohou odložit oděv také na věšáky na stěně jídelny. 3. Do školní jídelny mohou vstoupit jen strávníci, kteří se v jídelně stravují. V prostorách jídelny se nesmí zdržovat osoby, které se v jídelně nestravují, s výjimkou pedagogických pracovníků, kteří přicházejí s žáky. 4. Ve školní jídelně strávníci dbají na kulturu stolování, dodržují hygienická pravidla a řád školní jídelny řídí se pokyny vedoucí školní jídelny a pracovníků, kteří v jídelně vykonávají dohled. 5. Použité nádobí odkládají na místo k tomu určené pro vracení nádobí. 6. Strávníci nesmí bez souhlasu vedoucí školní jídelny vynášet ze školní jídelny inventář školní jídelny, jako jsou například talíře, příbory, sklenice, židle apod. 7. Pořadí žáků při výdeji stravy určuje pracovník vykonávající dohled. 8. Během výdeje obědů zajišťuje mimořádný úklid jídelny (rozbité nádobí, rozlité tekutiny, atd.) stanovený dohled.

II. Konzumace jídla 1. Školní jídelna je v provozu od 12.30 do 14.00 hod. a poskytuje v tomto časovém rozpětí obědy žákům základní školy. Strávníkům mateřské školy je oběd vydáván v jednotlivých odděleních mateřské školy. 2. Strávníkům je vydáván kompletní oběd skládající se z polévky, hlavního chodu a nápoje, podle možnosti a vhodnosti i salát, kompot, ovoce, moučník nebo dezert. 3. Všechny součásti oběda jsou na stolní nádobí nabírány a nalévány pracovnicemi školní jídelny. Nápoj si nalévá každý strávník sám u samostatného nápojového pultu. 4. Polévku a veškeré přílohy včetně salátů či kompotů může žák na požádání dostat formou přídavku. 5. Při konzumaci jídla i nápojů strávníci sedí za stoly, jež jsou k tomu určeny. 6. Jídla podávaná v rámci školního stravování konzumují strávníci v prostorách školní jídelny dle § 2, odst. 7. vyhlášky č. 107/2005 Sb., o školním stravování, ve znění pozdějších předpisů a novel. 7. Strávníci nesmí vynášet jídlo ze školní jídelny, s výjimkou kusového čerstvého ovoce a jednotlivě balených potravin, které dostali jako doplněk k obědu. 8. V případě znečišťování budovy nebo okolí jídelny zbytky nebo obaly odnášeného jídla, budou tyto pokrmy konzumovat v jídelně.

III. Dohledy v jídelně Dohledy ve školní jídelně stanovuje ředitel základní školy (dále jen ředitel). 1. Dohled nad nezletilými žáky na jídelně zajišťují pedagogičtí nebo provozní pracovníci dle pokynů ředitele. 2. Povinnosti dohledu v jídelně: • ručí za pořádek a klid v prostorách jídelny • žáky nenutí násilně do jídla • sleduje stolování žáků a upozorňuje na nedostatky v kultuře stolování • dbá na slušné a ohleduplné chování a dodržování hygieny žáků • sleduje reakce strávníků na množství a kvalitu jídla • sleduje a koriguje odevzdávání použitého nádobí strávníky na odkladní stůl • dbá na bezpečnost stravujících se žáků • dojde-li k potřísnění podlahy (vylitá polévka, nápoj nebo upadnuvší jídlo apod.), okamžitě zajistí úklid • zamezuje do jídelny vstupu osob, které se zde nestravují.

IV. Stravování v době nemoci žáka 1. Zařízení školního stravování a tedy i školní jídelna zabezpečuje hmotnou péči pro žáky pouze v době jejich pobytu ve škole. 2. Za pobyt ve škole se považuje i první den neplánované nepřítomnosti žáka ve škole. 3. V první den nepřítomnosti žáka, pokud žák neodebere stravu sám, může stravu odnést v jídlonosiči zákonný zástupce žáka. 4. Druhý a další dny nepřítomnosti ve škole nejsou považovány za pobyt žáka ve škole, a proto žák nemá nárok na zvýhodněné stravování. Tudíž nelze stravu vydat ani zákonnému zástupci do jídlonosiče. 5. Pokrmy vyrobené ve školní jídelně jsou určeny k rychlé spotřebě a k bezprostřední konzumaci.

V. Úrazy ve školní jídelně Úrazy a nevolnost jsou stravující se žáci, případně svědci těchto událostí, povinni okamžitě nahlásit pracovníkovi vykonávajícímu dohled v jídelně, který neprodleně učiní odpovídající opatření.

VI. Škody na majetku školní jídelny 1. Strávníci, případně jejich zákonní zástupci odpovídají za škody způsobené na majetku školní jídelny. 2. Strávníci jsou povinni nahlásit všechny škody, které ve školní jídelně způsobili, nebo jako svědci viděli způsobit, zaměstnancům školní jídelny, případně pracovníkovi vykonávajícímu dohled v jídelně nebo vedoucí školní jídelny. 3. Škodu, která je prokazatelně způsobena neúmyslně, strávník nehradí. 4. Úmyslně způsobenou škodu je strávník, případně jeho zákonný zástupce povinen nahradit.

VII. Závěrečná ustanovení 1. Veškeré připomínky týkající se jídelního lístku, kvality stravy, technických a hygienických závad provozu školní jídelny řeší vedoucí školní jídelny. 2. S vnitřním řádem školní jídelny jsou strávníci i jejich zákonní zástupci seznámeni zveřejněním řádu na nástěnce ve vestibulu školní jídelny, na webových stránkách školy a v rámci přihlášky ke školnímu stravování. 3. Strávníci jsou povinni se řídit pokyny uvedenými v tomto „Vnitřním řádu školní jídelny“, pokyny vedoucí školní jídelny a pracovníka vykonávající dohled ve školní jídelně.

VIII. Účinnost Tento vnitřní řád školní jídelny nabývá účinnosti dne 1. 9. 2019.

Miroslava Pokorná Mgr. Petr Gabrhel vedoucí ŠJ ředitel školy

V Telnici dne 27. 8. 2019

Připraveno programem "Jídelna" verze 23.24.01.

Veškeré publikované lístky a další informace jsou vlastnictvím příslušné jídelny nebo svých tvůrců.

Zásady ochrany osobních údajů